Planetárium: PROGRAMY PRE VEREJNOSŤ - HaP Hlohovec

Program HaP na september 2019

Vítame všetkých našich mladých návštevníkov do nového školského roka 2019/2020 a želáme Vám ľahké zbieranie množstva nových vedomostí v škole a príjemné zážitky v našom novom digitálnom planetáriu! :-)

U nás nájdete zmodernizované digitálne planetárium – každé podujatie je sprevádzané hemisférickými fulldome projekciami v úžasnom rozlíšení projektorom 4K!!!

V septembri 2019 Vás radi uvidíme na našich pripravovaných dvoch večerných piatkových akciách. Začneme hneď na úvod veľmi atraktívnou témou pre mládež aj širokú verejnosť - supermodernými predstavami o vzniku i zániku vesmíru. Pokračovať budeme poznávaním iných hviezdnych svetov, z ktorých jeden môže dostať slovenské meno.

 

Piatok, 6. september 2019 o 19.00 hod.: Žijeme v multiverze?

Jeden z najerudovanejších relativistov českých a slovenských zemí, dr. Bakala (Slezská univerzita v Opave a HaP Hlohovec) nám príde porozprávať o najnovsích výsledkoch v poznávaní sveta, v ktorom žijeme. Rozoberieme spolu vznik aj smrť vesmíru, mnohosť svetov i záhadnú tmavú hmotu. Ako to teda s tým vesmírom vlastne je?

Po skončení prednášky premietanie multimediálneho filmu o tmavej hmote v digitálnom planetáriu - Fantóm vesmíru.

V prípade jasného počasia sa budete môcť po skončení programu v planetáriu pozrieť na vesmír aj našimi astronomickými ďalekohľadmi.

Vstupné na prednášku a pozorovanie je jednotné, 3 eur.

 

Piatok, 20. september 2019 o 19.00 hod.: Mimozemšťania na slovenskej exoplanéte?!

O 19:00 sa začne v našom novom digitálnom planetáriu multimediálne pásmo spojené s prednáškou o hľadaní mimozemských svetov. Lektor: K. Petrík (HaP Hlohovec).

Po skončení prednášky premietanie multimediálneho filmu o tmavej hmote v digitálnom planetáriu – Vzdialené svety.

Slováci majú jedinečnú možnosť pomenovať planétu obiehajúcu okolo inej hviezdy! Podujmete sa na to Vy? A ktorá to vlastne je? Porozprávame sa o mimozemšťanoch, o tej „našej“ exoplanéte, ale aj o iných mimozemských svetoch, ktoré objavujeme vďaka modernej technike 21. storočia.

V prípade jasného počasia od 21:00 bude možnosť pozorovania slovenskej exoplanéty, Mesiaca a ďalších objektov na oblohe našimi ďalekohľadmi.

Vstupné na prednášku a pozorovanie je jednotné, 3 eur

 

Tešíme sa na Vás!

Program HaP na október a november 2019

U nás nájdete zmodernizované digitálne planetárium – každé podujatie je sprevádzané hemisférickými fulldome projekciami v úžasnom rozlíšení projektorom 4K!!!


V októbri a novembri 2019 Vás radi uvidíme na našich pripravovaných denných a večerných akciách.

V prípade jasného počasia sa budete môcť vždy po skončení programu v planetáriu pozrieť na vesmír aj našimi astronomickými ďalekohľadmi.

Vstupné na každú prednášku a následné pozorovanie je jednotné, 3 eur.

 

 

Piatok, 25. októbra 2019 o 18.30 hod.: Dva malé kúsky skla

O 18:30 sa začne v našom novom digitálnom planetáriu multimediálne pásmo o hľadaní odpovedí na tajomstvá vesmíru vďaka úžasnému vynálezu, ktorý vytrhol ľudstvo z temnoty stredoveku a predznamenal nový vek, vek poznávania prírody a jej zákonov.

Premietanie multimediálneho filmu pre deti aj dospelých v digitálnom planetáriu, spojené s moderovanou prehliadkou nočnej oblohy.

 

Piatok, 08. november 2019 o 17:00 hod.: Kamilka na potulkách vesmírom

program určený pre deti MŠ a žiakov 1. až 4. roč. ZŠ. Pútavou detskou formou oboznamuje so súhvezdiami severnej oblohy, základnými poznatkami o slnečnej sústave, vrátane pohybov Zeme.

 

Pondelok, 11. november 2019 od  13.00 hod. do zotmenia

Prechod Merkúra popred Slnečný disk

prvý kontakt nastane 13:35 SEČ

najväčšiu fázu budeme môcť pozorovať o 16:09 SEČ,

koniec úkazu nastane o 19:04 SEČ. Ten neuvidíme z nášho územia, pretože Slnko v tento deň zapadá skôr, o 16:12 SEČ.

 

Pozorovanie pre verejnosť je len v prípade priaznivého počasia.Prechod Merkúra pred Slnkom v r. 2006. Kredit Hinode JAXA/NASa/PPARC.

Posledný takýto prechod Merkúra popred slnečný disk sme mohli pozorovať 9.5.2016. Ďalší, ktorý sú budeme môcť vychutnať v celom rozsahu nastane až 13.11.2032

 

 

Piatok, 17. november 2019 o 17.00 hod.: Tajomstvá vesmíru

Rozprávanie o nočnej oblohe, o jej tajomstvách - o Mesiaci, hviezdach, planétach, kométach a súhvezdiach. Vhodné pre široký okruh divákov rôznych vekových kategórií.

 

 

 

Tešíme sa na Vás!